Winnica Las Stocki

W Lokalneo.pl od 2020-05-05 09:12:09
0/5 (0)
1326 wyświetleń
Opinie o wytwórcy
Dane adresowe

Winnica Las Stocki
ul. Las Stocki 80
24-130 KońskowolaWWW: https://lasstocki.pl/


Drukuj

O nas

Wieś Las Stocki położona jest w Kazimierskim Parku Krajobrazowym w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Puław oraz licznych lessowych wąwozów. Latem pola wokoło nas pachną uprawianymi tu różami i mienią się fioletami kwitnącej facelii. Gmina Końskowola, do jakiej należymy, jest potęgą różaną w naszym kraju. Tu znajdują się przedsiębiorstwa szkółkarskie sprzedające rośliny do całej Europy.

 

W 2007 r. kupiliśmy w Lesie Stockim gospodarstwo rolne i założyliśmy polską winnicę na Lubelszczyźnie.

W winnicy pracujemy z rodziną i przyjaciółmi, każdy gość jest mile widziany. Chwasty w rzędach usuwamy ręcznie, nie stosujemy chemii. Przez lata poznawaliśmy specyfikę lessowej gleby i to umożliwiło nam skuteczne likwidowanie chwastów w winnicy. O zdrowie winorośli dbamy za pomocą wyciągów z roślin: pokrzywy, skrzypu polnego, grejpfruta. Pokrzywa występuje u nas pod dostatkiem, porasta wszystkie miedze i pagórki. Stosujemy środki biologiczne które są już dostępne w polskich sklepach. Praca w winnicy do łatwych nie należy, tak samo jak każda praca fizyczna na roli. Mamy ogromną satysfakcję gdy krzak jest obsypany licznymi gronami i ma piękne zdrowe liście.

 

 

Trochę z naszej historii:


W 2008 r. na powierzchni 0,25ha posadziliśmy pierwsze sadzonki. Na wina białe: seyval blanc, aurora, bianca, johanniter, solaris oraz na wina czerwone: regent i zweigelt. Prace początkowe polegały na przycinaniu, pieleniu i dbaniu o kondycję winnicy. Chroniliśmy ją aby szpaki i kosy nie zjadły wszystkiego co zaczęły rodzić winne krzewy.

 

W 2012 roku pojawiły się pierwsze owoce naszej pracy. Powstały dwa wina: czerwone z odmiany regent i białe z odmiany aurora. Nam smakowały wyjątkowo, ale to może dlatego, że czekaliśmy na nie 4 lata…

 

Rok 2013 okazał się bardziej urodzajny. Zwiększyliśmy areał uprawy do 0,5ha. Pojawiły się wina z odmian solaris i seyval blanc. Dwa białe wina zupełnie różne od siebie. Solaris buchający aromatami oraz spokojny lecz rześki seyval blanc, który był idealny na ciepłe lato 2014. Z win czerwonych naszą pociechą okazał się zweigelt. Jego wiśniowe aromaty były miłą odmianą przy degustacjach winiarskich.

 

Sezon 2015 był ciekawy i owocny. Gorące lato zapewniło dużo słońca i ciepła. Winorośl rosła zdrowo. W 2015 roku dołączyliśmy do polskich winnic sprzedających wino gronowe z własnych upraw. Przeszliśmy cały żmudny proces rejestracji winnicy i mogliśmy zacząć sprzedawać nasze wina.

 

Rok 2016 ucieszył nas brakiem przymrozków wiosennych i ciepłymi wiosennymi dniami. Powoli stawaliśmy się prawdziwymi winiarzami. Winnica nasza zaczęła wzbudzać zainteresowanie okolicznych rolników. Nie dawali nam na początku szans, choć byli nam przychylni i pomocni. Teraz zaczęli się dokładniej nam przyglądać. Te kilka lat dało nam też dużą wiedzę w prowadzeniu uprawy. Zaczęliśmy dużą przykładać do zmian pogody, deszczy i porannych mgieł. Efektem tego były zdrowe, zielone liście w winnicy przez jej cały sezon wegetacji.

 

Lata 2017-2018 poświęciliśmy na posadzenie nowych odmian winorośli: pinot blanc, gewrtztraminer, muscaris. Zmodernizowaliśmy winiarnię by w przyszłości mogła obsłużyć planowane plony. Wprowadzony został system chłodzenia wina w czasie fermentacji. Nasza winnica się rozrosła do 1,2ha.

 

Przez lata 2015-2018 produkowaliśmy od czterech do sześciu gatunków win gronowych. Wszystkie wina powstały jako wina wytrawne, niestety nie potrafimy zmienić swoich upodobań smakowych i pozostawić w butelce cukier resztkowy.

 

 

Na lokalneo.pl znajdą Państwo następujące rodzaje win:

 

Wino Rea czerwone 0,75 L

Wino Kari czerwone 0,75 L

Wino Febe białe 0,75 L

Wino Skadi białe 0,75 L

Wino Dione białe 0,75 L

Zasady zwrotów i reklamacji
Opinie o produktach
0/5 (0)
Opinie o wytwórcy